Divisjon for miljø og naturressurser
BUFFERKLIMA Valg av vegetasjon i buffersoner for best mulig renseeffekt og redusert erosjon, i et endret klima

Slutt: feb 2020
Start: jan 2017
Kantsoner mellom elv/bekk og åker/eng er et mye brukt tiltak for å redusere avrenning fra jordbruket til vannforekomstene. NIBIO har gjennom pågående og tidligere prosjekter avdekket flere kunnskapshull om dette tiltaket, blant annet er det mangelfull kunnskap om betydning av ulik vegetasjon i buffersonene.
Les mer:
Fakta-ark
Poster EGU2018

Status | Pågående |
Start- og sluttdato | 01.01.2017 - 28.02.2020 |
Divisjon | Divisjon for miljø og naturressurser |
Avdeling | Jord og arealbruk |
Totalt budsjett | 1880000 |
Finansieringskilde | Landbruksdirektoratet, Klima- og miljøprogrammet (KMP) |
BUFFERKLIMA prosjektet har som hovedmål å øke kunnskapen om hva slags vegetasjon som egner seg best i buffersoner langs elver og bekker for å redusere avrenning og motvirke kanterosjon.
For å nå målet vil følgene tiltak er gjennomført i prosjektet:
1. Feltforsøk av renseevnen til buffersoner med ulik vegetasjon (gras, trær og busker) med bruk av 'overflateavrenning simulator'
2. Feltovervåkning og modelering av stabiliteten i elvekanter med ulik vegetasjon (gras, trær og busker)
3. Oppdateres verktøy og brukervennlig veiledning rettet mot forvaltningen, landbruksrådgivingen og landbruksnæringen;
4. Gjennomføres populærvitenskapelig formidling av prosjektets resultater.
Prosjektets målgrupper er særlig landbruks- og vassdragsforvaltningen, fra nasjonalt til lokalt nivå.
Publikasjoner i prosjektet
Sammendrag
Det er ikke registrert sammendrag
Sammendrag
Det er ikke registrert sammendrag
Sammendrag
Det er ikke registrert sammendrag
Sammendrag
Det er ikke registrert sammendrag
Sammendrag
Det er ikke registrert sammendrag
Sammendrag
Det er ikke registrert sammendrag