Hopp til hovedinnholdet

Fortsatt lite rester av plantevernmidler i norskprodusert mat

erfl-20251211-143525

Tore Bonge Hansen, avdelingsleder for Pesticider og naturstoffkjemi i NIBIO. med hele avdelingen som står bak overvåkingen av plantevernmiddelrester i norsk mat. Foto: Erling Fløistad

Mattilsynets kontrollprogram for plantevernmidler i næringsmidler, viser at norske matvarer har betydelig færre rester av plantevernmidler enn importerte produkter. Resultatene viser også at nivåene generelt er lave, og svært sjelden utgjør en akutt helsefare for forbrukere. Likevel var det en økning i antall funn i 2024, sammenlignet med tidligere år.

NIBIO analyserer matvarer for rester av kjemiske plantevernmidler i Norge på oppdrag fra Mattilsynet. Det søkes etter rester av 435 ulike stoffer. Formålet med overvåkingen er å avsløre ulovlig eller feil bruk av plantevernmidler på planter som brukes til mat. Nylig publiserte Mattilsynet rapporten med resultatene for 2024. Totalt ble det analysert 1263 prøver av matvarer i overvåkingsprogrammet.

Andelen prøver med funn over grenseverdi har økt fra 2,4 % i 2023 til 4,6 % i 2024. For norske produkter var andelen 0,9 %, mot 2,7 % for produkter fra EU og 9,3 % for produkter fra tredjeland.

– Når man bruker et plantevernmiddel under dyrking, kan man kan finne igjen rester av dette plantevernmiddelet i produktet. Strenge regler skal sikre at maten er trygg og at plantevernmidler blir brukt på riktig måte, sier Marius Kallerud Beck, seksjonssjef i Mattilsynets seksjon kjemisk mattrygghet.

– NIBIO har på oppdrag fra Mattilsynet ansvaret for overvåkings- og kartleggingsprogrammer (OK-program) som leter etter uønskede stoffer i landbasert mat og fôr, sier Tore Bonge Hansen, avdelingsleder for Pesticider og naturstoffkjemi i NIBIO.

– Det er et meningsfullt bidrag til norsk matsikkerhet når vi i NIBIO kan bidra til å finne kildene til forurensing av plantevernmidler i maten. Ekstra gledelig er det å kunne vise hvor bra det står til med norskprodusert mat sier Hansen.

Hele 58 % av prøvene fra norske produkter, var helt uten plantevernmiddelrester i 2024. Til sammenligning var 35 prosent av prøvene fra EU/EØS-landene og 27 prosent av prøvene fra resten av verden uten funn.

 

Hovedfunn fra 2024

Overskridelser av grenseverdier ble påvist i 3,3 % av prøvene (37 prøver), en dobling fra 2023. Av disse var:

  • 1 prøve fra Norge (rosmarin)
  • 6 prøver fra EU (bl.a. barnemat fra Sverige og bær fra Nederland, Portugal og Spania)
  • 30 prøver fra tredjeland (bl.a. basilikum, ris, te og granateple)

Urter hadde høyest andel overskridelser (30 %), mens frukt, bær og grønnsaker lå mellom 1,1 % og 2,2 %.

I norskprodusert korn var det ingen overskridelser, og 67 % av prøvene var helt uten rester.

Mattilsynet Rapport: Overvåkingsresultater for rester av plantevernmidler i næringsmidler 2024

4.138 MB pdf

Norsk referanselaboratorium

NIBIO avdeling pesticider og naturstoffkjemi har i en årrekke vært nasjonalt referanselaboratorium for analyser av rester av plantevernmidler i mat og fôr. Nasjonale laboratorier er oppnevnt av Mattilsynet med hjemmel i Kontrollforskriften, og svarer til et referanselaboratorium for EU innen hver produktgruppe. Fra 2021 har NIBIO også denne rollen for analyser av plantetoksiner i mat og fôr. Laboratoriet er med i et nettverk av nasjonale referanselaboratorier som koordineres av det europeiske referanselaboratoriet som organiserer felles arbeidsmøter og ringtester.

Tekst frå www.nibio.no kan brukast med tilvising til opphavskjelda. Bilete på www.nibio.no kan ikkje brukast utan samtykke frå kommunikasjonseininga. NIBIO har ikkje ansvar for innhald på eksterne nettstader som det er lenka til.